Iz apartmana se spuštamo prema Baščaršiji.


Svratili smo na grob Alije Izetbegovića

Nezaobilazni Šebilj


Gužva na Baščaršiji

Kad smo planirali putovanje odlučila sam posjetiti Gazi Husrev-begovu džamiju. Ova najmonumentalniju građevinu iz turskog doba ne samo u Bosni nego u cijelom Balkanskom poluotoku, osim Stambola i Edrene daje Sarajevu posebno gradsko obilježje.





Šadrvan (vodoskok) pred džamijom

Za ulazak u džamiju morala sam staviti maramu koju sam kao prava štreberica donijela sa sobom. Džamija je predivna.










Muzej „Gazi Husrev-beg“









Nakon džamije u katedralu Srca Isusova. Arhitekt Josip Vancaš, vanjska dužina 41,9 m, vanjska širina 21,3 m. Na žalost unutrašnjost nije dozvoljeno fotografirati.



Franjevac Kapucin toliko jednostavnosti i pozitive 😀


Malo prošlih vremena

Jedna od najljepših zgrada u Sarajevu sagrađena je kao Evangelistička crkva. Nakon Prvog svjetskog rata kako su evangelisti napustili Sarajevo ona gubi svoju funkciju. Krajem 70-tih godina posljednji evangelist Vlado Nagel, svu imovinu predaje gradskim vlastima, koje su 1981. godine u renoviranu i adaptiranu zgradu smjestile Akademiju likovnih umjetnosti.


Ovdje se obrazuju mladi pravnici .

Ja sam generacija koja je čitala Mešu Selimovića, jednog od najvećih bosanskih književnika, ali i velikog pisca europskog klasika.

Saborna crkva u Sarajevu jedan je od najvećih pravoslavnih hramova na Balkanu naravno unutrašnjost crkve se ne smije fotografirati.




Konačno je vrijeme za predah i kavu koja je kao i uvijek odlična.


Nakon kave valjalo je probati i baklavice… u Baklava shopu stoji zanimljiv natpis naravno odmah je uočen i fotkan.


Cijena za tri baklavice po meni dosta visoka 36 kn… ali bitno je da su bile ukusne…

I na kraju nam je dosta svega sjedamo u Pirates bar pijemo pivo i odlazimo na spavanje jer sutra nas očekuje put u Crnu Goru.





